Refund policy

İADE VE İPTAL KOŞULLARI 1. İPTAL KOŞULLARI


 • Sipariş İptal Etme / Cayma Hakkı


 • Siparişinizi oluşturmanızın ardından 30 dakika içerisinde iptal edebilirsiniz. Siparişlerim menüsüne gelerek Siparişinizin içinde yer alan ‘İptal Et’ butonuna bir kez tıklamanız yeterlidir.


 • Ücret iadeniz, sipariş durumunuza ilişkin ‘İptal Edildi’ yazısının görünmesiyle eş zamanlı olarak gerçekleşmektedir. Ücret iadesinin kartınıza yansıması bankadan bankaya değişebilmekle birlikte birkaç gün içinde gerçekleşmekte olup, detaylı takibini bankanızdan sağlayabilirsiniz.


 • Sipariş ettiğiniz ürünlerin fiyatında bir hata bulunması durumunda mümkün olan en kısa sürede bilgilendirilerek siparişi doğru fiyat üzerinden onaylama veya siparişini iptal etme seçenekleri tarafınıza sunulacaktır. Tarafınıza ulaşılamazsa siparişi iptal etmiş kabul edilecek ve ilgili ürünler için ödeme yapılan miktar tarafınıza iade edilecektir. Fiyatlandırma hatası bariz ve kesinse ve şirketimizin web sitesinde kayıtlı ürün fiyatının bariz bir şekilde hatalı fiyat olduğu anlaşılabilecekse, tarafımızca ürünleri tarafınıza hatalı (normalde olması gerekenden daha düşük) fiyattan (Müşteri’ye teslimat onayı gönderdikten sonra dahi) satış işlemini tamamlama yükümlülüğünde olunmayacaktır.


 • Eğer, ’İptal Et’ butonunuz aktif değilse, 30 dakikalık süreniz dolmuş demektir. Bu durumda iptal yapılamayacaktır ancak kargo tarafından getirilen siparişi teslim almamanız veya teslim alarak İADE/CAYMA prosedürünü yerine getirmeniz halinde de iade işlemleri gerçekleştirilebilecektir.


 1. İADE KOŞULLARI


 • Siparişi İade Etme / Cayma Hakkı Prosedürü


 • Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili sair mevzuat gereği Müşteri, Mesafeli Satış Sözleşmesi (“Sözleşme”) konusu ürünlerin kendisine veya bildirdiği adreste bulunan kişiye tesliminden itibaren 14 (ondört) gün içerisinde veya sipariş kendisine teslim edilmeden herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkına sahiptir.


 • Müşteri'nin cayma hakkını kullanabilmesi için bu süre içerisinde Satıcı'ya yazılı olarak account@alexandrehome.com elektronik posta adresinden iadeye ilişkin olarak e-mail yoluyla bildirimde bulunması, ürünlerin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nde belirlenen cayma hakkının kullanılamayacağı ürünlerden olmaması veya mutat kullanım dışında ürünün yeniden satışa sunulmasını engelleyecek nitelikte bir hasara uğramamış olması ve bu şekilde kullanılmamış olması şarttır.


 • Cayma hakkı süresinin belirlenmesinde;


 1. Tek sipariş konusu olup ayrı ayrı teslim edilen mallarda, Müşteri'nin veya Müşteri tarafından belirlenen üçüncü kişinin son malı teslim aldığı gün,
 2. Birden fazla parçadan oluşan mallarda, Müşteri'nin veya Müşteri tarafından belirlenen üçüncü kişinin son parçayı teslim aldığı gün,
 • Belirli bir süre boyunca malın düzenli tesliminin yapıldığı sözleşmelerde, Müşteri'nin veya Müşteri tarafından belirlenen üçüncü kişinin ilk malı teslim aldığı gün esas alınır.


 • Müşteri’nin, cayma hakkını, ürünlerin kendisine teslimini takip eden 14 (ondört) günlük süre içerisinde veya tesliminden önce, yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak Satıcı'ya bildirimde bulunmak suretiyle kullanması durumunda, Satıcı, ürünleri ilk satıldığı haliyle, teslimat tutanağı örneği ve fatura aslı ile birlikte tüm kargo masrafları Satıcı tarafından karşılanmak kaydıyla teslim almakla yükümlüdür.


Müşteri cayma süresi içinde ürünleri, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanmadığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu olup ürünlerin bedelinde meydana gelen değer azalmasını tazmin etmekle yükümlüdür. Satıcı, cayma hakkının kullanılması nedeni ile Müşteri'nin iade edeceği ürünleri Satıcı'nın anlaşmalı olduğu kargo şirketi aracılığıyla ve Satıcı ile önceden mutabık kalınmak sureti ile belirlenecek zamanda (tarihte) alacaktır. Müşteri’nin, Satıcı'nın işbu Sözleşme'nin onaylandığı tarih itibariyle anlaşmalı olduğu kargo firmasını öğrenebilmesi için Satıcı ile irtibata geçmesi gerekmektedir. İade için yapmanız gerekenler sırasıyla aşağıdaki gibidir;


 1. Satın aldığınız ürünü kargodan teslim aldığınız günden itibaren 14 (ondört) gün içerisinde işbu iade koşulları dahilinde ücret ödemeden anlaşmalı olduğumuz kargo firması (“Kargo Firması”) ile depo adresimize göndererek iadenizi gerçekleştirebilirsiniz. 

 • Müşteri'nin iade edeceği ürünleri kendi tercih ettiği ve Satıcı'nın anlaşmalı olmadığı kargo firması aracılığı ile göndermesi durumunda nakliye ücreti Müşteri’ye aittir.


 • Müşteri, cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimi yönelttiği tarihten itibaren 14 (ondört) gün içinde malı Satıcı’ya ulaştırmak üzere sipariş konusu ürünü yukarıda belirtilen iade adresine geri göndermelidir.


 • Müşteri, Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik’te düzenlenen hususlar ile birlikte aşağıdaki sözleşmeler ve bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla benzer sözleşmelerde cayma hakkını kullanamayacaktır;


 1. Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler,
 2. Tesliminden sona başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler,
 • Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, Müşteri’nin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler,
 1. Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve SATICI veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler,
 2. Müşteri'nin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, üzerinde tadilat, değişiklik ya da ilaveler yapılan ve bu suretle kişiselleştirilen ürünlere ilişkin sözleşmeler,
 3. Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek ürünlere ilişkin sözleşmeler,
 • Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya Müşteri’ye anında teslim edilen gayri maddi ürünlere ilişkin sözleşmeler,


 • Siparişinizin tamamı iade olacaksa faturanızın her iki nüshasını da, siparişinizde sizde kalacak ürünler varsa, sadece ilk nüshasını göndermeniz yeterlidir.


 • Yukarıda açıklanan iade prosedürü haricinde yine yukarıdaki süreler dahilinde Mağazalarımızdan da iadenizi gerçekleştirebilirsiniz.


 • Müşteri’nin kredi kartı ile yaptığı ödemelerin iadesi talebinde bulunulduğu takdirde iade nakit olarak yapılamayacaktır. Cayma hakkının kullanılması halinde, ürünlerin bedeli ve nakliye masrafları, ürünlerin cayma hakkının Satıcı'ya ulaştığı tarihten itibaren 14 (on dört) gün içerisinde Müşteri'nin satın alırken kullandığı ödeme aracına uygun şekilde Müşteri'ye iade edilir. Müşteri’nin talep etmesi halinde iade masrafı, kendisine iade edilecek mal veya hizmet bedeli ile teslimat masraflarından mahsup edilebilir. Kredi kartına yapılan iade, bankaların mevcut iade prosedürleri çerçevesinde yapılır. Bu çerçevede taksitle ödeme söz konusu olduğu hallerde de iade bankaların mevcut prosedürleri çerçevesinde yapılır. Satıcı'nın Müşteri'nin kredi kartının iptal edilmiş/değiştirilmiş veya herhangi bir sebeple işlemez halde olması nedenleriyle iade yapamaması durumunda Müşteri, Satıcı'ya konuya ilişkin ilgili bankadan alınan evraklar ile birlikte yazılı olarak başvurarak parayı teslim almakla yükümlüdür. Müşteri böyle bir durumda Satıcı’dan her ne nam altında olursa olsun gecikme zararı, faiz ve benzeri hiçbir talepte bulunamaz. • İade süresi gönderimi sağladığınız tarihten itibaren değil, depomuza ulaştığı tarihten itibaren başlar. İade gönderisinin hatalı adrese ulaşması sonucu, depomuza teslimat süresi değişebilir.


 • İade gönderisi sizin tarafınızdan gerçekleştirildiği için gönderimi sağladığınız kargo firmasından/şubesinden takip numaranızı siz talep edebilirsiniz. Bu numara ile gönderi takibi ve teslimat tarihini kontrol edebilirsiniz.


 • Ücret iadeniz gerçekleştiğinde bizimle paylaştığınız mail adresinize bilgi maili gönderimi sağlanmaktadır.


 • İade edilmek istenen ürün ile birlikte orijinal fatura, irsaliye (Müşteri’de bulunan bütün kopyaları) ve iade sebebini de içeren bir dilekçe gönderilmesi gereklidir.


 • Ürün seçiminde uyumsuzluk problemi yaşanabilecek ürünler için, teknik destek alınması ve devamında uygun ürünün tespiti ile sipariş verilmesi gerekmektedir.


 • Ürünün ayıplı olduğunun teslimat anında fark edilmesi durumunda, ürün sevkiyatın yapıldığı şekilde Satıcı tarafından iade alınıp, işbu tarihi takip eden 14 (ondört) gün içerisinde ek bir kargo bedeli Müşteri'den talep edilmeksizin yenisi ile değiştirilir. Ürünün ayıplı olduğunun teslimat anından sonra fark edilmesi durumunda ise, Müşteri Satıcı'ya yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak ihbarda bulunur. İşbu ihbarı müteakip, ürünler Satıcı tarafından yönlendirilecek kargo firması ile taşınacak olup, teslim alınan işbu ürünler Satıcı tarafından değerlendirilecektir. Ürünlerin ayıplı olduğu kanaatine varıldığı takdirde, ihbara konu olan ürünler, Satıcı tarafından iade alındığı tarihi takip eden 30 (otuz) iş günü içerisinde ek bir nakliye bedeli talep edilmeksizin yenisi ile değiştirilecektir. Aksi takdirde ürünlerin bedeli Müşteri'ye iade edilecektir.


 • İadeler mutlak surette ürünün orijinal kutusu ve/veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır. (Orijinal kutu/ambalaj, eğer teslimat aşamasında mevcutsa ürünün kendi kutusu ya da ambalajıdır. Siparişinizin teslim edildiği koli değildir.) Orjinal kutusu/ambalajı bozulmuş (örneğin orjinal kutu/ambalajı yırtılmış, farklı bir kutu/ambalaj içerisine konulmuş, kutu/ambalaj üzerine kargo etiketi/gönderi ya da sair bilgiler ayrıca yapıştırılmış ve/veya ambalaj/kutu koli bandı ile bantlanmış veya üzerine yazı yazılmış koli/ambalajlı ürünler kabul edilmemektedir), ekonomik değerini/tekrar satılabilme özelliğini kaybetmiş, bir kez dahi olsa kullanılmış, herhangi bir şekilde hasar verilmiş, herhangi bir şekilde Satıcıdan kaynaklanmayan nedenler ile başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan vb. ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.


 • İade İşlemleri


Yukarıda belirtilen şartlara uyan iade talebi hususunda Müşteri ürünün orijinal ambalajının hasar görmesini önleyecek şekilde (ürün, fatura irsaliye vb. ile birlikte) sağlam bir mukavva kutunun ya da benzeri ambalaj içine koyarak tarafımıza gönderecektir.

Usulüne uygun iade tarafımıza ulaştığında, iade talebi İade Bölümümüz tarafından incelenir, Gerekirse ürünün yetkili servisine ya da tedarikçi firmaya test etmeleri için gönderilir.

İade talebi, yukarıda belirtilen şartlara ve ilgili yasal mevzuata uygun ise iade işlemi/süreci başlatılır.

İade konusu ürünün cayma süresi içindeki kullanım talimatlarına, olağan işleyişine veya teknik özelliklerine uygun kullanılmamasından ötürü bozulduğu veya bir değişikliğe uğradığının tespiti halinde Müşteri'nin iade talebi reddedilebilir.

İade süresi satın almayı gerçekleştirdiğiniz bankanızın iade politikasına göre değişebilmektedir. İade bölümü tarafından incelenen iade için Müşteri ile irtibat sağlanarak, tercihine göre yeni ürün gönderimi ya da para iadesi işlemlerinden biri gerçekleştirilir. İşbu iade işlemleri kapsamında belirtilen koşulları sağlamayan iade talepleri kesinlikle kabul edilmeyecek/alınmayacaktır ve herhangi bir ücret iadesi sağlanmaksızın, ilgili ürün Müşteri’ye iade edilecektir.